Wiadomości

Debata o bezpieczeństwie w Kamieniu Krajeńskim

Data publikacji 18.07.2019

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”- to temat debaty społecznej, która odbyła się Kamieniu Krajeńskim. Prowadzący ją policjanci omówili między innymi program ,,Dzielnicowy bliżej nas” oraz działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa mieszkańców, wymagających podjęcia działań prewencyjnych przez policję bądź inne podmioty odpowiedzialne za utrzymanie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Wczoraj (17.0719) o godzinie 18:00 w Miejsko - Gminnym  Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim odbyła się debata zorganizowana przez sępoleńskich policjantów pn.: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono samorządowców, przedstawicieli instytucji współpracujących, na co dzień z Policją oraz lokalną społeczność.

Podczas debaty poruszono kwestie: przestępczości, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu „Dzielnicowy bliżej nas”.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z danymi statystycznymi dotyczącymi ilości przestępstw oraz zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie miasta i gminy Kamień Krajeński. Omówione zostały także zagrożenia związane z najbardziej uciążliwymi społecznie przestępstwami.

Następnie zaprezentowano założenia oraz sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mundurowi omówili jakie zagrożenia, w przeciągu ostatniego roku zostały wprowadzone przez lokalnych mieszkańców oraz jakie działania podejmuje Policja po uzyskaniu w ten sposób informacji.

Uczestnicy debaty zostali także poinformowani o aplikacji „Moja Komenda”, za pośrednictwem której w bardzo szybki i łatwy sposób mogą pozyskać informacje potrzebne im do kontaktu z dzielnicowym.

Po wprowadzeniu wywiązała się między uczestnikami debaty dyskusja i pojawiły się pytania do prowadzących. Rozmawiano głównie o problematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na zakończenie Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim insp. Paweł Zawada podsumowując debatę podziękował wszystkim za obecność oraz za wszystkie sugestie i postulaty mieszkańców dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Podkreślił jednocześnie, że będą one szczegółowo analizowane, a następnie realizowane przez policjantów podczas codziennej służby.

Debata nie odbyła by się gdyby nie okazane wsparcie ze strony Burmistrza Kamienia Krajeńskiego Wojciecha Głomskiego oraz Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kamieniu Krajeńskim Ireneusza Bona. Serdecznie dziękujemy za współpracę.

 

 

Policjanci przypominają!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest instrumentem pozwalającym mieszkańcom na zgłoszenie w sposób zupełnie anonimowy miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Zgłoszenie można dokonywać w kategoriach takich jak: akty wandalizmu, bezdomność, dzikie kąpieliska, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, miejsca niebezpieczne na terenach wodnych, nielegalna wycinka drzew, nielegalne rajdy samochodowe, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niestrzeżone przejście przez tory, niestrzeżony przejazd kolejowy, niewłaściwa infrastruktura drogowa, niszczenie zieleni, poruszanie się po terenach leśnych quadami, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, utonięcia, używanie środków odurzających, wałęsające się bezpańskie psy, wypalanie traw, zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych, znęcanie się nad zwierzętami, zła organizacja ruchu drogowego, żebractwo.

Dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu. Narzędzie umożliwia obywatelom jeszcze łatwiejszy kontakt z funkcjonariuszami i daje możliwość dbania o bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy.

Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń. Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Zgłoszeń można dokonywać tutaj: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Aplikacja „Moja Komenda” zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Dodano do niej dodatkowe jednostki, m.in. rewiry dzielnicowych oraz posterunki. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, by wskazała trasę do najbliższej komendy lub komisariatu. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnymi policjantami z wybranej jednostki. Dodatkowo „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym.

Aplikacja „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem Android i na iOS. Usługa jest bezpłatna i można ją ściągnąć na urządzenia mobilne - telefon, tablet.

  • Policjant przedstawia dane statystyczne dotyczące przestepstw
  • Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim wita uczestników debaty
  • asp.szt. Igor Kurczych przedstawia dzielnicowego
  • Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim przedstawia analizę stanu bezpieczeństwa na drogach
Powrót na górę strony