Obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” w dniach 22-29 lutego 2008r.
Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny wspólnie z sądami i prokuraturami i organizacjami pozarządowymi organizuje w dniach 22-29 lutego 2008r. obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”. W tym okresie wszystkie Sądy i Prokuratury ...
Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny wspólnie z sądami i prokuraturami i organizacjami pozarządowymi organizuje w dniach 22-29 lutego 2008r. obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”.
W tym okresie wszystkie Sądy i Prokuratury będą udzielały bezpłatnych porad dla ofiar przestępstw.
Na naszym terenie będzie można uzyskać taką pomoc w:
*Prokuraturze Rejonowej w Tucholi przy ul. Świeckiej 95 tel. (052) 334-27-41,
*Sądzie Rejonowym w Tucholi przy ul. Świeckiej 28 tel. (052) 336-12-34
*Zamiejscowym Wydziale Grodzkim w Sępólnie Kraj. przy ul. Wojska Polskiego 22 tel. (052) 388-11-74,
gdzie pracownicy tych instytucji w czasie godzin urzędowania tj. 7.30 – 15.30 będą udzielali porad prawnych zainteresowanym osobom.
Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Kraj. również włączyła się w to przedsięwzięcie. Podczas „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje pozostające w kompetencji organów policji od policjantów pełniących dyżury zgodnie z grafikiem służby.
Poniżej przedstawiamy kilka informacji przydatnych dla ofiar przestępstw.
Informacja dla obywateli o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia
UWAGA ! Zgodnie z art 238 KK "kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 ".
2. Zawiadomienie przyjmuje się niezależnie od czasu i miejsc popełnienia ujawnienie przestępstwa albo wykroczenia bez względu na właściwość jednostki policji.
-
numeru służbowego policjanta przyjmującego zgłoszenie,
-
sygnatury pod którym zgłoszenie zostało zarejestrowane,
-
jednostki policji lub organu do którego zgodnie właściwością sprawa zostanie lub może zostać przekazana.
-
pisemne potwierdzenie faktu zgłoszenia przestępstwa lub wykroczenia,
-
pisemne potwierdzenie faktu zgłoszenia utraty dokumentu stwierdzającego tożsamość
-
informacje do kogo może wnieść skargę na czynności policjanta przyjmującego zawiadomienie.
-
informacji o przysługujących mu uprawnieniach o ciążących na nim obowiązkach, wynikających z przepisu prawa, zwłaszcza prawa karnego, w zakresie niezbędnym dla sprawy.
Świadczenia pieniężne przysługujące ofiarom niektórych przestępstw umyślnych
-
śmiercią albo,
-
ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu (art. 156 1k.k. ) w postaci:
-
pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
-
innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej albo długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała,
-
naruszenie czynności narządu lub rozstrojem zdrowia innym niż wskazany w pkt b) ( art. 157 1 k.k.).
3. Warunkiem przyznania kompensaty jest zawiadomienie organów ścigania o popełnionym przestępstwie.
4. Osoba uprawniona (ofiara lub osoba dla niej najbliższa) - w celu uzyskania kompensaty - zobowiązana jest do złożenia wniosku o jej przyznanie, w terminie od 2 lat liczonym od dnia popełnionego przestępstwa. Żądanie złożone po tym terminie jest bezskuteczne (uprawnienie do uzyskania kompensaty wygasa ).
5. Tryb i zasady przyznawania kompensaty określa ustawa z dnia 07.07.2005 r. O państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415).
6. Aktem wykonawczym do "ustawy kompensacyjnej" jest Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2005 r. w sprawie wniosku o przyznaniu kompensaty (Dz. U. Nr 177, poz. 1476), zawierajęce wzór wniosku. Formularz wniosku wskazuje jakie dokumenty należy do niego dołączyć.
Asystent Sekcji Prewencji i RD
mł. asp. Roman Połeć