Wiadomości

Kierowco uważaj - bądź trzeźwy na drodze!

Data publikacji 01.08.2014

,,Bądź trzeźwy na drodze” - tak nazywa się nowa akcja jaka rozpoczęli sępoleńscy policjanci. Wzmożone kontrole oraz systematyczne spotkania i rozmowy profilaktyczne – to czego mogą spodziewać się w najbliższym czasie mieszkańcy ...

,,Bądź trzeźwy na drodze” - tak nazywa się nowa akcja jaka rozpoczęli sępoleńscy policjanci. Wzmożone kontrole oraz systematyczne spotkania i rozmowy profilaktyczne – to czego mogą spodziewać się w najbliższym czasie mieszkańcy powiatu sępoleńskiego.  Tylko wspólnymi siłami można zapewnić bezpieczeństwo na drogach.

W ubiegłą niedzielę (15.09.2013)sępoleńscy policjanci rozpoczęli nowa akcję p.n. ,,BĄDŹ TRZEŹWY NA DRODZE”. Ciągły wzrost liczby zatrzymanych osób uczestniczących w ruchu drogowym będąc w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu przyczynił się do podjęcia działań, które zminimalizują to zjawisko. Głównymi celami akcji jest wzrost poczucia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, zwiększenie świadomości kierowców i pieszych poruszających się po drogach powiatu co do zagrożeń i skutków jakie niesie za sobą wcześniejsze spożywaniu przez nich alkoholu, spadek ilości wypadków drogowych i kolizji drogowych spowodowanych przez kierowców i pieszych będących w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu oraz wyeliminowanie zagrożeń bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez ujawnianie i zatrzymywanie pijanych kierujących. Aby cele te zostały osiągnięte policjanci w ramach codziennej służby będą prowadzić wzmożone kontrole wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz prowadzić szereg spotkań i rozmów profilaktycznych na terenie całego powiatu. Funkcjonariusze będą reagować na każde popełnione wykroczenie  i przestępstwo!

 

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2‰ do 0,5‰ (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) - określa się to jako stan po użyciu alkoholu. Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości. W Polsce dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,2 promili.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. (art. 14 Ustawy z dn. 20.06.1997 roku, Dz. U. 1997.98.602)

Policjant jest powołany m.in. do czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowania ruchem i jego kontrolowania, dlatego uprawniony jest do:

-żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

-uniemożliwienia kierowania pojazdem osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

-usunięcia pojazdu z miejsca zagrażającego bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu drogowego. (Prawo o ruchu drogowym, art. 129)

Naruszenie zasad kodeksu drogowego może prowadzić do wpisania punktów karnych do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w wysokości odpowiedniej do popełnionego wykroczenia. (Pord, art. 130)

Prawo jazdy zostanie przekazane - wraz z wynikiem badania alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badania krwi lub moczu - do sądu rejonowego lub prokuratora. (Pord, art. 137). Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu -przysługuje 10 punktów karnych oraz natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy.

Naruszenie (nawet nieumyślne) zasad bezpieczeństwa ruchu lądowego, w wyniku czego inna osoba odniosła obrażenia ciała podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (KK art. 177 § 1)

Jeżeli skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu - podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. (KK art. 177 § 2)

Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza sąd (najwyższa kara to utrata prawa jazdy na całe życie - artykuły Kodeksu Karnego). 

Do okoliczności w szczególności obciążających osobę popełniającą wykroczenie należy działanie pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego. (KW art. 33, pkt 7)

Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Dodatkowo może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. (KW art. 86)

Osoba nietrzeźwa lub pod wpływem środka odurzającego, która spowodowała katastrofę lub wypadek drogowy - podlega karze pozbawienia wolności przewidzianej za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. (KK art. 178)

Osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadząca pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Także, jeżeli osoba znajdująca sie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny. W obu przypadkach orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. (KW art. 87)

Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej, lub w strefie zamieszkania, osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka, podlega karze grzywny. (KW art. 96, pkt. 3).

Pamiętaj, kierowanie pojazdem mechanicznym lub innym niż mechaniczny rodzi nie tylko odpowiedzialność karną dla sprawcy. Stan po użyciu alkoholu lub stan nietrzeźwości może bowiem prowadzić do strat materialnych w mieniu czyimś lub własnym, sytuacji stresowych, często traumatycznych dla zarówno ofiar jak i sprawców rozmaitych zdarzeń. Orzeczenie przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju dla sprawcy przestępstwa lub wykroczenia może spowodować utratę zarobkowania w przypadku gdy jest on np jedynym żywicielem rodziny a prawo jazdy jego narzędziem pracy. 

PAMIĘTAJ ! ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ I MYŚLENIE

st. sierż.Małgorzata Warsińska
Oficer Prasowy
KPP w Sępólnie Krajeńskim


Powrót na górę strony