Wiadomości

Bezpieczny rowerzysta

Data publikacji 01.12.2010

Jesienna
aura to okres kiedy coraz szybciej zapada zmierzch, a wczesnym
rankiem jest jeszcze szarawo. Wielu ludzi korzysta jeszcze ze środka
lokomocji jakim jest rower, służący w większości przypadków
jako środek dojazdu do pracy. Wielu ...

Jesienna aura to okres kiedy coraz szybciej zapada zmierzch, a wczesnym rankiem jest jeszcze szarawo. Wielu ludzi korzysta jeszcze ze środka lokomocji jakim jest rower, służący w większości przypadków jako środek dojazdu do pracy. Wielu jednak rowerzystów bagatelizuje sprawę swego bezpieczeństwa na drodze, bowiem dochodzą do nas sygnały od kierowców na użytkowników jednośladów, a to jeżdżą bez oświetlenia, a że parami i do tego gawędzą sobie nie zwracając uwagi co dzieje się na drodze, często w ostatniej chwili zmieniają kierunek jazdy, itp.

Warto więc tutaj przypomnieć, że jadący na rowerze jest normalnym użytkownikiem drogi, który musi przestrzegać przepisów na niej obowiązujących. Ma swoje prawa, które dla wspólnego bezpieczeństwa muszą być respektowane przez innych uczestników ruchu drogowego. Rowerzysta zaliczany jest do grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu. Nie oznacza to, że jest osłonięty blachą, zabezpieczony strefami kontrolowanego zgniotu, pasami, poduszkami i innymi urządzeniami chroniącymi kierujących samochodami. Kolizja pojazdu samochodowego i rowerzysty zawsze skończy się gorzej dla tego drugiego. Najczęściej przyczyną wypadków spowodowanych przez rowerzystów jest nieznajomość przepisów ruchu drogowego, dochodzi do tego także brawura, nieumiejętność oceny zagrożenia i wiele innych czynników. Ponadto należy pamiętać, aby zawsze dbać o sprawność techniczną roweru. Przed rozpoczęciem jazdy należy się upewnić czy prawidłowo działa przynajmniej jeden hamulec – ręczny lub nożny, czy działają światła - rower powinien być wyposażony w lampę z białym bądź żółtym światłem z przodu oraz czerwonym światłem i światełkiem odblaskowym z tyłu. A także czy rower jest wyposażony w sprawny dzwonek.

A oto kilka uwag do rowerzystów:

  • Na przejściu dla pieszych kierowca spodziewa się obiektu poruszającego się z prędkością pieszego. Wjeżdżając na rowerze na przejście dla pieszych nie tylko łamiemy przepisy, ale narażamy się na to, że kierowca nas w porę nie zauważy.

  • Oświetlenie, to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, to także szansa, że zostaniemy dostrzeżeni przez kierowcę odpowiednio wcześnie a nie wtedy, gdy jest za późno na hamowanie.

  • Nie należy bezgranicznie wierzyć w posiadanie pierwszeństwa przejazdu. Lepiej zachować rozwagę przy przejeżdżaniu przez przejazd dla rowerzystów niż narazić się na obrażenia ciała w kontakcie z pojazdem.

  • Rowerzysta może korzystać z pobocza lub jezdni tylko w razie braku drogi dla rowerów lub rowerów i pieszych.

  • Kask, mimo że nie jest obowiązkowy, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo urazu podczas kolizji lub upadku z roweru.

  • Zalecane jest korzystanie przez rowerzystę z elementów odblaskowych umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu rowerzysty, odblaski poprawiają widoczność rowerzysty i zwiększają poczucie bezpieczeństwa na na drodze.

  • Czasem warto, a nawet trzeba zrezygnować z jazdy rowerem. Jeśli nie musisz nie ryzykuj jazdy po bardzo ruchliwej jezdni, nie wsiadaj także na rower podczas złej widoczności – w czasie mgły, deszczu czy o zmierzchu na źle oświetlonej drodze. W takich warunkach łatwo o wypadek.

ZAPAMIĘTAJ! BĄDŹ WIDOCZNY – BĄDŹ BEZPIECZNY

Pamiętaj - kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu,

jak wszystkich innych kierujących pojazdami


kom. Krzysztof Wieczorek
Oficer Prasowy KPP w Sępólnie Kraj.


Powrót na górę strony