Wiadomości

Debata „Bezpieczeństwo Seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów”

Data publikacji 29.11.2024

Bezpieczeństwo Seniorów to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w obliczu dużej liczby oszustw, które mogą dotknąć tę wrażliwą grupę społeczną. Sępoleńscy policjanci zorganizowali wczoraj debatę w miejscowym Centrum Aktywności Społecznej, która miała na celu podniesienie świadomości i ochrony starszych mieszkańców przed oszustami. Przedstawiono też aplikacje Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Policjanci z sępoleńskiej komendy zorganizowali wczoraj (28.11.2024) debatę pod tytułem „Bezpieczeństwo Seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów”. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Celem wspólnej dyskusji było uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą ich spotkać w codziennym życiu.

Coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem bezradność i samotność powoduje, że ludzie starsi są łatwym celem dla grup przestępczych i oszustów. Przestępcy działają w sposób coraz bardziej zuchwały, brutalny i bez żadnych skrupułów. Z tego tez powodu, mundurowi omówili najczęstsze formy przestępczości skierowane do osób starszych, takie jak oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, a także zagrożenia związane z Internetem między innymi:

  • vishing (wyłudzanie danych z wykorzystaniem połączeń głosowych, podszywanie się pod pracowników banków, urzędów lub przedstawicieli handlowych, wyłudzanie kodów BLIK),
  • phising (wyłudzanie osobistych, istotnych danych jak login, hasło, numer kart bankowych, podszywanie się pod instytucje dobrze znane ofiarom – bank, urząd, dostawca usług)
  • smishing (kradzież z wykorzystaniem spreparowanych wiadomości SMS, podszywanie się pod instytucje poprzez edycję pola „nadawca”).

Funkcjonariusze omówili również cechy oszustów, techniki manipulacji i narzędzia wpływu. Udzielili cennych rad, które mogą pomóc uniknąć oszustwa.

Podczas spotkania mundurowi przypomnieli ponadto Seniorom o dostępnych narzędziach, które mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa. Zwrócili uwagę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, które pozwalają na bieżąco monitorować i zgłaszać niepokojące sytuacje. Policjanci zachęcali także do korzystania z lokalnych inicjatyw, takich jak program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, który ma na celu zwiększenie dostępności policji dla mieszkańców oraz poprawę ich bezpieczeństwa.

Debata zakończyła się apelem o czujność i rozwagę, a także podkreśleniem kluczowej roli edukacji w walce z oszustwami.

  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Przemawia Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim.
  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Przemawia podkomisarz Igor Kurczych
  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Przemawia podkomisarz Hubert Żmienko
  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Przemawia komisarz Marcin Grugel
  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Przemawia jeden ze specjalistów policyjnych
  • Debata Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów. Prelekcja policjanta
  • Policyjne ulotki rozłożone na stole podczas trwania debaty
Powrót na górę strony