Odsłonięcia pomnika upamiętniającego zamordowanego funkcjonariusza
Przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim odbył się apel z okazji obchodów Święta Niepodległości połączony z odsłonięciem pomnika upamiętniającego zamordowanego w 1945 roku śp. Władysława Manię przez żołnierzy Armii Czerwonej. W uroczystej zbiórce uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy inspektor Jacek Witas, kadra kierownicza sępoleńskiej Policji oraz zaproszeni goście.
W środę (27.11.2024) o godzinie 11:00 na placu przed budynkiem sępoleńskiej komendy odbyła się uroczysta zbiórka z okazji odsłonięcia przeniesionego pomnika upamiętniającego śmierć śp. Władysława Manii - funkcjonariusza Straży Narodowej miasta Sępólno, który zginął stojąc w obronie mieszkańców Świdwia.
Fundatorem przedsięwzięcia związanego z relokacją głazu był Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa kujawsko-pomorskiego, Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów przy Komendzie Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim oraz Zarząd Rejonu Sępólno Krajeńskie Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Sekcja Polska IPA w Sępólnie Krajeńskim.
Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy inspektorowi Jackowi Witasowi przez dowódcę uroczystości młodszego inspektora Lecha Zajączkowskiego. W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć Pana Jana Manii - syna śp. Władysława Manii wraz z członkami rodziny, a także przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, związków zawodowych policjantów z zarządu wojewódzkiego i powiatowego oraz Prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.
Po odczytaniu przez lektora uroczystości podinspektora Krzysztofa Wieczorka krótkiej historii związanej z głazem upamiętniającym zamordowanego funkcjonariusza, nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika przez Pana Jana Manię oraz złożenie okolicznościowego wieńca.
Następnie, wszyscy uczestnicy udali się do Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, gdzie odbyła się druga część uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości. Jako pierwszy głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim nadkomisarz Marcin Szulczyk, który powitał wszystkich zaproszonych gości. W swoim przemówieniu Szef sępoleńskich policjantów podkreślił, jak ważna jest rola Policji w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa.
11 listopada to wyjątkowy dzień w historii naszego kraju. To dzień, w którym wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. To czas refleksji nad naszą historią, wartościami, a także co oznacza być Polakiem.
Jako policjanci jesteśmy szczególnie świadomi wagi służby na rzecz Ojczyzny i społeczności lokalnej. Każdego dnia troszczymy się o bezpieczeństwo mieszkańców, przestrzeganie prawa i porządek publiczny. Nasza praca codziennie przypomina, jakie istotne są wartości, o które walczyli nasi przodkowie - wolność, sprawiedliwość i prawo. Dążymy do tego, by Polska, nasz powiat, nasze miasta i wsie były miejscem, w którym każdy może czuć się bezpiecznie (...) - mówił Komendant Szulczyk
Podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wyróżniono i awansowano funkcjonariuszy sępoleńskiej komendy. Wręczono medale, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie policyjne.
Wśród odznaczonych znaleźli się także Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski, Jego Zastępca Pan Jacek Masztakowski oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Pani Anna Łańska. Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów nadał samorządowcom medal 100-lecia powstania Policji Państwowej w podziękowaniu za okazane wsparcie i pomoc w realizacji działań sępoleńskich policjantów.
Podczas akademii głos zabrał również Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy inspektor Jacek Witas.
Nasze dzisiejsze spotkanie niech będzie chwilą zadumy nad przeszłością Polski, niech nasza służba i nasza codzienna praca będą wyrazem hołdu dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Niech będą też dowodem na to, że jesteśmy gotowi do działania, by chronić to, co dla nas najcenniejsze - Naszą Ojczyznę, naszą wolność i nasze wspólne wartości (...) - mówił Komendant Witas.
Na zakończenie uroczystości przemówienia wygłosili także Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach oraz Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa kujawsko-pomorskiego podinspektor Jerzy Kostrzewski, którzy nawiązali do odchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i gratulowali wszystkim odznaczonym.
Obchody Święta Niepodległości zakończyły się złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystej zbiórki.
Po części oficjalnej, zaproszono wszystkich uczestników na krótką prelekcję przygotowaną przez starszego aspiranta Daniela Nitę, który był głównym inicjatorem przemieszczenia pomnika śp. Władysława Manii.
Wczorajsze wydarzenie pokazuje, jak ważne jest kultywowanie pamięci o pomordowanych funkcjonariuszach. Tego typu inicjatywy zasługują na najwyższe uznanie. Naszym obowiązkiem jest pamięć o tych osobach i dbanie o miejsca ich spoczynku.
Wszystkim zaangażowanym w relokację głazu śp. Władysława Manii składamy serdeczne podziękowania.