Bądź czujny i ostrożny! Nie strać swoich oszczędności.
Postęp technologiczny wiąże się nie tylko z szeregiem korzyści, ale również ciągnie za sobą wiele zagrożeń. Jednym z takich zagrożeń są ataki oszustów, którzy zmierzają do osiągnięcia korzyści majątkowej. Włamania na konta internetowe, systemy bankowości elektronicznej, wyłudzenie danych niezbędnych do logowania, to tylko niektóre z metod, jakimi posługują się przestępcy działający na terenie powiatu sępoleńskiego.
Czujność, rozwaga i ograniczone zaufanie – to najważniejsze zasady, jakimi powinniśmy się kierować w codziennym życiu. Wydawać by się to mogło proste do stosowania, jednakże policyjne statystki pokazują inaczej.
Na początku tygodnia, w przeciągu jednego dnia policjanci otrzymali kilka zgłoszeń od osób, które padły ofiarą różnego rodzaju oszustów.
W pierwszym opisywanym przypadku pokrzywdzony został 30-letni mieszkaniec gminy Sępólno Krajeńskie. Nieznany sprawca wysyłając do mężczyzny wiadomość e-mail z fałszywym linkiem dokonał nieautoryzowanych transakcji na jego rachunku bankowym w wyniku czego stracił 4 400 złotych.
Drugą osobą, która utraciła swoje oszczędności na wskutek działania oszusta, był 24-letni mieszkaniec Sępólna Krajeńskiego. Przestępca poprzez przejęcie konta znanego portalu społecznościowego należącego do matki pokrzywdzonego, podstępem wyłudził kody blik od mężczyzny. Na skutek działania sprawcy 24-latek stracił 4 800 złotych.
Kolejną poszkodowaną była 33-letnia mieszkanka gminy Więcbork. Kobieta czterokrotnie udostępniała oszustowi kody blik do przelewu, w wyniku czego z jej konta zniknęło ponad 1 900 złotych.
Natomiast 18-letnia mieszkanka Więcborka straciła 400 złotych po tym, jak nieznany sprawca, podszywając się pod inną osobę na znanym komunikatorze społecznościowym wyłudził od niej podstępem kod bliki, a następnie dokonał zakupu w jednym ze sklepów internetowych.
To jednak niejedyne metody, jakimi posługiwali się przestępcy, by oszukać mieszkańców powiatu sępoleńskiego. Wymyślają najróżniejsze metody, które są na bieżąco modyfikowane. Dlatego musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo głównej mierze zależy od nas samych.
Szczególnie w okresie przedświątecznych zakupów musimy zachować szczególna ostrożność i zdrowy rozsądek. To znakomity czas dla cyberprzestępców. Coraz więcej ludzi kupuje prezenty online, nierzadko szukając promocji i ofert specjalnych. Niestety wielu z nas opuszcza w tym czasie czujność związana z cyberbezpieczeństwem, a przecież atakujący mają do dyspozycji cały arsenał narzędzi, dzięki którym mogą infekować komputery i przejmować nad nimi kontrolę. Nie możemy także zapominać o uciążliwym i coraz częściej niebezpiecznym spamie oraz o atakach phishingowych, które pozwalają cyberprzestępcom przejąć dane logowania użytkowników do rozmaitych serwisów online, ukraść tożsamość, a docelowo pieniądze z kont bankowych.
Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia, jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.