Wiadomości

Debata społeczna o bezpieczeństwie mieszkańców gminy Sośno

Data publikacji 15.12.2023

​​​​​​​Policjanci z sępoleńskiej komendy zorganizowali debatę społeczną, która stanowiła ewaluację debaty zorganizowanej w ubiegłym roku. Przedmiotem spotkania był temat współczesnych zagrożeń. Omówiono również zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przybliżono codzienną służbę dzielnicowego.

W czwartek (14.12.2023) o godz. 17:00 w Świetlicy Wiejskiej w Wielowiczu, odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu mieszkańców gminy Sośno. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Sępólnie Krajeńskim przy współpracy z Urzędem Gminy w Sośnie i miało na celu zdiagnozowanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa. Spotkanie stanowiło ewaluację debaty, która zorganizowana została we wrześniu ubiegłego roku.

Debacie przewodniczył Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim mł. insp. Lech Zajączkowski, który przypomniał na wstępie o idei organizowania takich spotkań.

Funkcjonariusze edukowali mieszkańców jak ustrzec się przed oszustami, których ofiarami padają osoby w każdym wieku nie tylko osoby starsze i samotne. Głównym celem spotkania było uświadomienie i przekazanie wiedzy lokalnemu społeczeństwu na temat zagrożeń, z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka”, „na policjanta/prokuratora”, „na pracownika socjalnego” czy „pracownika banku/ZUS-u ”. Uczestnicy debaty mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób przestępcy wyłudzają pieniądze i jak należy zachować się w takich sytuacjach. Treści teoretyczne przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło ostatnio na terenie powiatu sępoleńskiego.

Poruszone zostały również zagadnienia dotyczące zagrożeń w Internecie, przede wszystkim o skutkach wynikających z niewłaściwego jego wykorzystania. Przedstawiono różne rodzaje oszustw, m.in. ,,przy pomocy portali sprzedażowych”, „na blik-a”, „na żołnierza z Afganistanu”, „oszustwo nigeryjskie”, , „phishing”,  a także przestrzegano przed wchodzeniem  w nieznane linki przesyłane za pomocą SMS-ów czy poczty e-mail.

Prelegenci omówili również temat codziennej służby dzielnicowego oraz przybliżono uczestnikom działanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” stanowiącej wsparcie Policji na rzecz diagnozowania aktualnych zagrożeń.

Ostatnim punktem spotkania była dyskusja. Każdy z mieszkańców mógł wyrazić swoją opinię, podzielić się spostrzeżeniami i sugestiami z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Na koniec uczestnicy debaty wypełnili przygotowaną ankietę ewaluacyjną.

Wszystkim obecnym dziękujemy za udział w debacie.

Słowa podziękowania kierujemy również do Pani Krystyny Małek za okazaną pomoc w przygotowaniach do debaty.

  • Uczestnicy debaty siedzą przy stole. Policjantka stoi przed nimi , a za nią wyświetla się prezentacja multimedialna.
  • Uczestnicy debaty siedzą przy stole. Policjant wydziału kryminalnego stoi przed nimi , a za nim wyświetla się prezentacja multimedialna.
  • Uczestnicy debaty siedzą przy stole. Policjant stoi przed nimi , a za nim wyświetla się prezentacja multimedialna.
  • Uczestnicy debaty siedzą przy stole. Policjantka stoi przed nimi , a za nią wyświetla się prezentacja multimedialna.
  • Uczestnicy debaty wraz z policjantami siedzą przy stole.
  • Zdjęcie uczestników debaty którzy siedzą na krzesłach.
Powrót na górę strony