Odpowiedzialność prawna nieletnich, hejt i cyberprzemoc tematem spotkań policjantki z uczniami
Wychodząc naprzeciw bieżącym problemom, z jakimi boryka się młodzież i nauczyciele sępoleńska policjantka wspólnie z przedstawicielem Sanepidu spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Przepałkowie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Tematem spotkań było szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz odpowiedzialność karna nieletnich, a także cyberprzemoc.
Policjanci prowadzą intensywne spotkania w szkołach na terenie powiatu sępoleńskiego, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Tematy, które poruszają podczas pogadanek w placówkach oświatowych, dotyczą bezpieczeństwa na drodze w domu czy w sieci, zasad korzystania z internetu oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. We wtorek (14.11.2023) policjantka z prewencji kryminalnej sępoleńskiej komendy wspólnie z Panią Alicją Dams z miejscowego Sanepidu odwiedziły Szkołę Podstawową w Przepałkowie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, by porozmawiać z uczniami o współczesnych zagrożeniach, z jakimi mogą spotkać w codziennym życiu.
W trakcie pogadanek mundurowa w przystępny sposób omówiła zagadnienia zawarte w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Funkcjonariuszka podała przykłady przejawów demoralizacji takich jak wagary, wandalizm, ucieczki z domu, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Zwróciła również uwagę na środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji i dopuszczają się czynów karalnych. Przestrzegała także uczniów przed konsekwencjami, jakie może ponieść osoba popełniająca przestępstwa również za pośrednictwem komunikatorów internetowych, czy sms-ów.
Policjantka wskazała ponadto, jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie i przypomniała kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Przy tej okazji wyjaśniła czego w cyberświecie robić nie można. Na zakazanej liście znalazło się między innymi: publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, czy używanie wulgarnego języka oraz złośliwe komentowanie wpisów i zdjęć innych osób.
Młodzież miała okazję dodatkowo porozmawiać z policjantką o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły, bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, a także prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jak wielką rolę odgrywają odblaski, które niejednokrotnie ratują ludzkie życie.