Uczniowie klasy policyjnej poznali aspekty służby policjanta ruchu drogowego
Sępoleńscy policjanci po raz kolejny gościli w murach komendy uczniów klasy policyjnej z miejscowego "ogólniaka". Tym razem, podczas wizyty licealiści zapoznali się ze specyfiką pracy funkcjonariusza wydziału ruchu drogowego. Słuchacze z dużym skupieniem przysłuchiwali się historiom z codziennej służby aspiranta Przemysława Filipczaka.
Jak wygląda codzienna służba policjanta ,,drogówki"? Z całą pewnością, dowiedzieli się o tym w piątek (2.06.2023), uczniowie klasy policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim. To kolejna, w tym roku szkolnym, wizyta tej klasy w murach komendy. Tym razem, omówiono specyfikę służby policjanta ruchu drogowego. Nikt lepiej nie mógł o tym opowiedzieć, jak wieloletni funkcjonariusz tego wydziału - aspirant Przemysław Filipczak.
Słuchacze dowiedzieli się między innymi o tym, że aby zostać policjantem tak zwanej ,,drogówki” konieczne jest ukończenie szeregu szkoleń i kursów, na których nabywa się specjalistyczną wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego, kontroli stanu technicznego pojazdów, sprawdzania prawidłowości realizowania transportu drogowego czy przewozu osób oraz obsługi zdarzeń drogowych, w tym udzielania pierwszej pomocy.
Mundurowy podkreślił, że w pracy policjanta ruchu drogowego duża część obowiązków polega na kontrolowaniu uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie tych, którzy nie przestrzegając przepisów, stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. Zasadniczą część służby tych policjantów stanowi jednak nadzór nad ruchem drogowym, reagowanie na sytuacje niebezpieczne i praca na miejscu zdarzeń drogowych. To oni w sytuacji wystąpienia wypadku lub kolizji najczęściej są pierwsi na miejscu zdarzenia.
Podczas spotkania, licealiści z bliska mogli zobaczyć także specjalistyczny sprzęt niezbędny w codziennej pracy patrolu ,,drogówki”. Całość dopełniła prezentacja multimedialna, na której przedstawiono zdjęcia miejsc wypadków drogowych, spowodowanych przestrzeganie przez kierowców przepisów prawa.
Tego typu spotkania mają zachęcić młodych ludzi, aby po zakończeniu edukacji wstępowali w szeregi naszej formacji, a także pomóc w uświadomieniu roli i funkcji jaką stróże prawa pełnią w swojej codziennej służbie dla poprawienia bezpieczeństwa obywateli.