Seniorzy z Sępólna Krajeńskiego nie dadzą się oszukać
Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i w jaki sposób ustrzec się przed oszustami – na te i wiele innych kwestii zwróciła uwagę policjantka podczas spotkania z emerytami i rencistami z Sępólna Krajeńskiego. Prowadzone działania miały na celu zwiększenie świadomości seniorów dotyczącej metod, jakimi posługują się współcześni przestępcy.
Działania profilaktyczne skierowane na bezpieczeństwo osób starszych to jeden z priorytetów w pracy sępoleńskich policjantów. Kiedy tylko nadarza się ku temu okazja, spotykają się z nimi, aby przypomnieć im jak postępować w codziennym życiu i nie stać się ofiarą przestępstw. Jedno z takich spotkań odbyło się wczoraj (28.03.2023) w Centrum Aktywności Społecznej. Oficer prasowa sępoleńskiej komendy ostrzegała przed oszustami działającymi metodami „na wnuczka", „na policjanta" oraz innych przedstawicieli różnego rodzaju instytucji. Opowiadała o metodach socjotechniki używanych przez przestępców, aby oszukać osoby starsze i samotne. Podkreślała, że prawdziwi policjanci nigdy nie angażują obywateli w swoje działania, nigdy nie proszą ich o przekazanie pieniędzy. Mundurowa w czasie spotkania zaapelowała, aby każdy otrzymany telefon w sprawie podania swoich danych personalnych, numeru rachunku bankowego, czy przekazania jakiejkolwiek kwoty pieniędzy był sygnałem, że może dojść do oszustwa. Wskazała, że o każdej takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić policję i swoich bliskich.
Policjantka przypomniała również, o funkcjonujących w Internecie aplikacjach „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”, gdzie również można zgłosić niepokojące sytuacje, a kontakt z dzielnicowym jest dużo łatwiejszy.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników spotkania na zakończenie wręczono im opaski odblaskowe, które znacznie poprawiają widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego.