Policyjna profilaktyka w szkole w Runowie Krajeńskim
Przedstawicielki sępoleńskiej komendy odwiedziły tym razem uczniów Szkoły Podstawowej w Runowie Krajeńskim. Ich wizyta miała na celu propagowanie bezpiecznych zachowań wśród młodzieży. Młodsze dzieci wysłuchały lekcji na temat bezpiecznego spędzania czasu w domu i szkole oraz uczyły się przepisów ruchu drogowego. Natomiast z uczniami klas starszych mundurowa rozmawiała na temat cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
W czwartek (15.12.2022) policjantki z sępoleńskiej komendy spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej w Runowie Krajeńskim. Pogadanka z dziećmi poświęcona była jak zwykle szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Zajęcia przeprowadzono w dwóch grupach.
Ze starszymi uczniami rozmawiała asp. szt. Aleksandra Bratz. Funkcjonariuszka zapoznała młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Poruszyła temat coraz bardziej powszechnej wśród młodzieży przemocy rówieśniczej, w tym także cyberprzemocy. Omówiła jakie negatywne skutki niesie korzystanie z powszechnych w dzisiejszych czasach portali społecznościowych oraz komunikatorów internetowych oraz jak im zapobiec. Cześć młodych ludzi nie zdaje sobie sprawę z tego, że słowa napisane w sieci mogą kogoś zranić, a to, co raz zamieszczą w Internecie zostaje tam na zawsze. Dlatego mundurowa zwracała im uwagę na to, żeby uczniowie bardziej uważali na to jakie zdjęcia zamieszczają w Internecie, ale również na to, jakie komentarze pozostawiają pod zdjęciami innych osób. Na zakończenie prelekcji, młodzież mogła się dowiedzieć również jakie konsekwencje grożą nieletnim za popełnianie czynów zabronionych.
Kolejne spotkanie przeprowadzono z młodszymi dziećmi z którymi powtórzono temat bezpiecznej drogi do szkoły oraz zasad obowiązujących w szkole. Przypomniano im podstawowe zasady i przepisy jakie powinien przestrzegać pieszy uczestnik ruchu drogowego oraz omówiono kwestię obowiązku noszenia elementów odblaskowych.
Funkcjonariuszki zwróciły również szczególną uwagę na dziecięca ufność w stosunku do osób obcych. Przestrzegały, aby zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania i pod żadnym pozorem nie przyjmować od nieznajomych podarunków. Słuchacze utrwalili sobie numer alarmowy 112 oraz wysłuchali rad jak prawidłowo powinno się wzywać pomoc. Na zakończenie najmłodsi otrzymali od gości odblaskowe opaski