Wiadomości

Policjanci uczestniczyli w sępoleńskich obchodach ,,Dnia Seniora”

Data publikacji 24.10.2022

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim wspólnie z miejscowymi przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ośrodka Pomocy Społecznej uczestniczyli w obchodach „Dnia Seniora”. W czasie spotkania uczestnicy spotkania zapoznali się z prawami osób starszych, a także dowiedzieli się jak nie paść ofiarą oszustów. Poruszyli również tematy innych niebezpieczeństw, z którymi mogą spotkać się na co dzień, zarówno w domu jak i na ulicy.

Profilaktyka jest najlepszą formą ochrony przed zagrożeniami. Dlatego cały czas powinno spotykać się z seniorami i rozmawiać z nimi o ich bezpieczeństwie. W minionym tygodniu nadarzyła się ku temu doskonała okazja. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Sępólna Krajeńskiego wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowali „Dzień Seniora”, dedykowany starszym mieszkańcom powiatu sępoleńskiego. Zaproszenie do udziału w spotkaniu otrzymali także przedstawiciele sępoleńskiej Policji.

Tematem wiodącym przedsięwzięcia było szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. Podczas swojej prelekcji funkcjonariusze ostrzegali przed nieuczciwymi ludźmi podszywającymi się za wnuczka lub za policjanta. Omówili metody działania oszustów oraz jak postępować, kiedy padnie się celem przestępców. Mundurowi przestrzegali przed zbytnią ufnością wobec obcych oraz o niewpuszczaniu nieznanych osób do domu. Przypomnieli, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki. Funkcjonariusze podkreślali, że oszuści cały czas zmieniają swoje metody, którymi próbują zmanipulować seniorów. Wymyślają przeróżne podstępne sytuacje, aby okraść ich z oszczędności całego życia. Spotkanie było równiez doskonałą okazją do rozmów o równym traktowaniu seniorów. Jednym z omawianych tematów były prawa osób starszych, które nie zawsze są przestrzegane. 

Stróże prawa zwrócili też uwagę na bezpieczeństwo osób starszych na drodze i ogromne znaczenie elementów odblaskowych.

Promowali również funkcjonujące w internecie aplikacje  „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Z ich pomocą w łatwy sposób możemy zgłosić niepokojące nas sytuacje, czy też odnaleźć najbliższą jednostkę Policji.

Na koniec spotkania seniorzy otrzymali ulotki informacyjne oraz odblaski.

 

  • Sala konferencyjna w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Seniorzy siedzą przy stołach. W oddali widać policjantów. Na projektorze wyświetla się slajd z napisem bezpieczny senior.
  • Sala konferencyjna w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Wspólne zdjęcie organizatorów spotkania. Na zdjęciu policjanci, pracownicy ZUS i Ośrodka Pomocy społecznej oraz Zespół Lutowanie.
  • Sala konferencyjna w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Seniorzy siedzą przy stołach. W oddali widać policjantów. Na projektorze wyświetla się slajd z napisem bezpieczny senior.
Powrót na górę strony