Sprzedajesz w internecie - uważaj! - Wiadomości - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Wiadomości

Sprzedajesz w internecie - uważaj!

Data publikacji 08.02.2021

Oszuści internetowi modyfikują swoje metody, tak, by oszukać jak najwięcej osób. W ostatnim czasie, ich łupem coraz częściej stają się pieniądze, niekoniecznie kupujących, ale także osób, które chcą sprzedać przedmioty.

W ostatnim czasie na jednym z portali ogłoszeniowych  popularne jest oszustwo, którego ofiarą może paść sprzedawca. Oszuści rozbudowali cały mechanizm, by wyglądał na bardzo wiarygodny. Oczywiście wciąż nie jest on idealny – uważny użytkownik dostrzeże, że coś jest nie tak. Nie zapominajcie jednak, by zachować czujność.

Początkowo oszustwa polegały na pozyskaniu danych kart płatniczych użytkowników. Jednak oszuści udoskonalili swoje działania. Początek jest standardowy – ofiara otrzymuje na popularny komunikator społeczny wiadomość od osoby, która rzekomo jest zainteresowana zakupem obiektu jednego z faktycznie zamieszczonych ogłoszeń.

Oszuści wysyłają link do fałszywego systemu płatności. Ofiara jest nakłaniana do podania na niej danych swojej karty płatniczej w celu otrzymania pieniędzy za sprzedawany przedmiot. Jeśli przez nieuwagę podamy dane na sfałszowanej witrynie, możemy mieć problemy i stracić wszystkie oszczędności.  Oszuści chcąc być w oczach ofiar bardziej wiarygodni, niż wcześniej, wysyłają teraz dodatkowo własne opisy usługi udające centrum obsługi dostawy portalu ogłoszeniowego.

 

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów?

 

  •     Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki
  •     Bądź ostrożny przy zawieraniu transakcji przez Internet z nieznanymi osobami, szczególnie takimi z którymi kontakt może być na samym początku utrudniony, np. brak jest numeru telefonu, a jest tylko adres e-mail.
  •     Uważaj na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne jest na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Niejednokrotnie zdjęcie ma wzbudzić zainteresowanie, a w paczce może znajdować się sterta gazet, bądź też przesyłka nigdy nie dojdzie.
  •     Dokonując zakupu wybranej rzeczy, sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat (takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy - sprawdź czy posiada jakieś „negatywy").
  •     Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji, zanim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze - to również wskazuje na jego wiarygodność. Zawsze możesz wybrać taką opcję, zanim zapłacisz, to sprawdzisz czy w przesyłce jest faktycznie zamówiony przedmiot.
  •     Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie daj się namówić na transakcję poza aukcją.
  •     Jeśli dostałeś e-maila z informacją o wygraniu aukcji, zweryfikuj dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy podany w niej jest nr konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości nawiąż korespondencję ze sprzedającym. Czasami oszuści wykorzystują konta użytkowników, przejmując je bez ich wiedzy, po czym wystawiają na nich fikcyjne towary.
  •     Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów oraz nie podawaj haseł np. po „kliknięciu" w linkach zawartych w wiadomościach mai