Wiadomości

Bezpieczny śmigus-dyngus

Data publikacji 16.04.2009

Już niebawem, bo w najbliższy poniedziałek (13 kwietnia) w miejscach publicznych pojawią się grupy młodzieży z wiadrami pełnymi wody. Oby tradycja „lanego poniedziałku” nie zamieniła się w chuligańskie wybryki, dbać będą ...

 

Już niebawem, bo w najbliższy poniedziałek (13 kwietnia) w miejscach publicznych pojawią się grupy młodzieży z wiadrami pełnymi wody. Oby tradycja „lanego poniedziałku” nie zamieniła się w chuligańskie wybryki, dbać będą sępoleńscy policjanci patrolujący ulice, place i osiedla. Mundurowi będą zwracać uwagę, by nieodpowiedzialna zabawa nie stwarzała zagrożenia dla innych.

Dlatego już dziś apelujemy, aby osoby, które zechcą uczcić tradycję „lanego poniedziałku” świętowały w gronie osób, którym nie przeszkadza oblewanie wodą. Nasz apel kierujemy szczególnie do grup młodzieży, które często zaskakują przypadkowych przechodniów „zimnym prysznicem wody”.

Rodzice powinni zadbać, aby ich dzieci w kultywowaniu tej tradycji zachowały umiar. Oblewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich rodziców na straty materialne. W przypadku gdy zostanie zniszczona odzież, rodzice powinni liczyć się ze zwrotem kosztów.

Polewanie wodą nie powinno się odbywać na ulicach. Bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc w ten sposób przepisy ruchu drogowego i narażając się na poważne niebezpieczeństwo. Szczególnie niebezpieczne może być polewanie z poboczy samochodów. W takiej sytuacji kierowca może stracić panowanie nad autem. Ponadto mokra nawierzchnia może okazać się przykrą niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Także rzucanie workami pełnymi wody w przechodniów lub kierujących może spowodować kolizję drogową.

W przypadku przekroczenia zasad tradycji „lanego poniedziałku” tzn. oblewania wodą osób, które sobie tego nie życzą, czy pojazdów w ruchu itp. – policjanci będą zmuszeni zastosować środki przewidziane w Kodeksie Wykroczeń; czyli postępowanie mandatowe lub skierowanie wniosku o ukaranie do Sądu.

Natomiast gdy takich wybryków dopuszczą się osoby małoletnie, do odpowiedzialności zostaną pociągnięci ich rodzice. Czyny popełnione przez nieletnich od 13 do 17 roku życia będą kierowane do sądu rodzinnego i nieletnich.


(wykorzystano materiały profilaktyczne KGP)


Oficer Prasowy KPP Sępólno Kraj.
podkom. Krzysztof Wieczorek
 
 
Powrót na górę strony